Dit is een lastige vraag. Ook erg afhankelijk van de omvang en intensiteit van je klachten. Het. vraagt dan ook om 2 verschillende manieren van uitleg.
Wanneer er geen sprake is van heftige traumatische ervaringen, ziektebeelden of hechtingsproblematiek: Elk lichaam reageert weer anders op TRE. Als je net begint met TRE bouw het ontladen dan rustig op. Doe het niet te vaak, niet te lang en neem voldoende pauzes. Geef je lichaam de tijd om te wennen aan het ontladen, om afvalstoffen kwijt te raken en om tot een betere ontspanning te komen.
Tip voor de eerste 2-3- maanden: doe TRE max. om de dag (max 3 keer per week). Na deze periode voel je vanzelf aan wat jouw voorkeursritme voor TRE is. Om je blijvend goed te voelen, is het wel zo dat je een TRE-sessie regelmatig moet blijven doen. Doe je dit te weinig dan zal het positieve opgebouwde resultaat afnemen. Je kunt dit eenvoudig vergelijken met het opbouwen van lichamelijke conditie. Stop je hiermee, dan neemt je conditie ook weer af.
Dat het effect afneemt als je niet wekelijks TRE doet komt omdat je elke dag getriggerd wordt door prikkels die je op onbewust niveau activeren. Elke dag weer bouw je dus ook stress op. Of kom je in aanraking met prikkels die je brein en zenuwstelsel ‘herkent’ als oude overweldigende situaties, waardoor je lichaam in het nu weer (over)geactiveerd kan raken.
Doe het ontladen, liggend op de vloer, in de eindhouding met de voeten ontspannen op de grond max 15 minuten (triltijd) en neem pauzes. Ga je te snel over je grenzen heen , worden je klachten erger of ben je heel gevoelig? Hou dan eerst max. 5 minuten aan! En/of neem een paar keer pauze. Bouw hierna wekelijks met 2-3 minuten uit totdat je aan 15-20 minuten ontladen zit (incl een paar pauzes)
Wanneer er wel sprake is van heftige traumatische ervaringen, ziektebeelden of hechtingsproblematiek: Als je na het invullen van de checklist (bijlage 1, behorend bij hoofdstuk 6, zelfonderzoek) merkt dat je best de nodige kruisjes hebt staan in de kolommen Regelmatig, Vaak of Bijna Altijd, dan adviseer ik je sowieso om bij een TRE-Provider een paar sessies als start te doen. Wil je het toch alleen en zelfstandig proberen, start dan met korte sessies van 3-5 minuten, voor een paar weken. Neem in deze korte tijd ook 1 of 2 keer pauze (reguleren). Als dit goed gaat, bouw de tijd dan geleidelijk, in een paar maanden, uit tot max 15-25 minuten.
Waarom adviseer ik te starten bij een bekwame TRE begeleider? Omdat wanneer je veel hebt meegemaakt, de kans groot is dat je lichaam (regelmatig tot altijd) in een overlevingsstand staat. Dit betekent overgeactiveerd (kleur rood van de stress meters) of in de immobiliteit, verlamming verkeren (kleur blauw van de stress meters). Je besef van overactivatie en tijdig reguleren (remmen, pauze nemen) is dan weg. De kans is dan dus groot dat je té intensief de TRE oefeningen doet. Wat resulteert in een teleurstellend resultaat of zelfs een contraproductief resultaat. Dat de klachten zelfs toenemen in plaats van afnemen. De TRE Provider helpt je in dit proces om weer beter in contact te komen met je lichaam en het hele proces beter te begrijpen.
Tijdig reguleren is vele malen belangrijker dan tremors, trillingen ervaren. Je kunt namelijk heel goed de verkeerde of té intensieve ontlading ervaren, waardoor het geen helend effect heeft. Dat ligt dan niet aan de methode TRE maar het aan het verkeerd toepassen van TRE. 😉